Το αγώνισμα δυσκολίας έλαβε χώρα στο Βόλο σε ένα πολύ όμορφα διαμορφωμένο για τον αγώνα κλειστό γυμναστήριο και με προετοιμασία πολλών ημερών.  Πραγματοποιήθηκε ένας αγώνας με πολύ ενδιαφέρον μεταξύ Ελλήνων & Βαλκάνιων αθλητών για όλες τις κατηγορίες.
Ο Αθλητικός Οργανισμός του Δήμου Βόλου συμμετέχοντας ενεργά στην πραγματοποίηση των αγώνων φιλοξένησε τους Βαλκάνιους αθλητές και οργάνωσε με επιτυχία συνέντευξη τύπου για την προβολή του αγώνα αλλά και του αθλήματος.
Το απόγευμα της ίδιας ημέρας όλοι οι αθλητές μετακινήθηκαν προς το κλειστό γυμναστήριο Αλμυρού όπου πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα της ταχύτητας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Και σε αυτό το κλειστό γυμναστήριο ένας άλλος δήμος ο Δήμος Αλμυρού προσέφερε τις υπηρεσίες του στην πραγματοποίηση ενός αγώνα που είχε εντάσεις αλλά και συγκίνηση μεταξύ των αθλητών και αρχηγών ομάδων.
volos2Το βράδυ του Σαββάτου ο Δήμαρχος Αλμυρού κ. Ευάγγελος Χατζηκυριάκος παρέθεσε δείπνο σε όλους τους συμμετέχοντες αθλητές, συνοδούς, κριτές δίνοντας την ευκαιρία σε όλους να χαλαρώσουν από την ένταση της ημέρας .
Την επομένη το πρωί στο δασύλλιο της πόλης του Αλμυρού και σε μια ολοκαίνουργια πίστα πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα του Boulder με την παρουσία πολλών θεατών στο όμορφο δάσος του Κουρή.
Αξίζει να δώσουμε ένα μεγάλο μπράβο στους Δήμους Αλμυρού & Βόλου και στα αντίστοιχα σωματεία για την άψογη συνδιοργάνωση των αγώνων όπως και στους ανθρώπους που δούλεψαν για τους αγώνες: χαράκτες, ασφαλιστές, χρονομέτρες, κριτές Τεχνικοί Εκπρόσωποι.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

ΔΥΣΚΟΛΙΑ

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
1    61    Παναγιωτελίδου Σοφία     Ο.Λ. Αριδαίας
2    60    Κωνσταντοπούλου Δήμητρα     Ο.Λ. Αριδαίας
3    27    Γαβριηλίδου Δέσποινα     Ο.Λ. Αριδαίας
4    62    Μελικίδου Αντζέλικα     Ο.Λ. Αριδαίας
5    59    Μουταφίδου Δέσποινα     Ο.Λ. Αριδαίας
6    57    Ακριτίδου Σταυρούλα     Ε.Ο.Σ.Προσοτσάνης
7    58    Κούτσουλα Μαρκέλλα     Ο.Λ.Αριδαίας
8    56    Κουλουγουσίδου Μαρία     Γ.Σ.Βιοκινηση

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΑΓΟΡΙΑ
1    51    Κουλουγουσίδης Νεκτάριος    Γ.Σ.Βιοκίνηση
2    55    Πανταζής Γραμμένος Νικόλαος    Ε.Ο.Σ.Βόλου
3    53    Δενέκος Κωνσταντίνος        Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
4    49    Βασιλειάδης Βασίλης        Ε.Ο.Σ.Προσοτσανης
5    52    Θεοχαρόπουλος Ερμής        Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
6    50    Ήλτσιου Φιλλιπος        Ε.Ο.Σ.Προσοτσανης

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ
1    63    Ανέστης Λάμπρος            Ο.Σ Σπάτων
2    73    Δρίβας Θεμιστοκλής        Ε.Ο.Σ Βόλου
3    68    Σέμπρος Βίκτορας        Ο.Σ Σπάτων
4    70    Κασούνης Νικόλαος        Α.Χ.Ο Λιβαδειάς
5    69    Τσίκητης Αθανάσιος        Α.Χ.Ο Λιβαδειάς
6    66    Καλέμης Νάσος            Ε.Ο.Σ Αχαρνών
7    71    Τρωγάδας Νικόδημος        Α.Χ.Ο Λιβαδειάς
8    65    Λαζάρου Ορέστης            Ε.Ο.Σ Αχαρνών
9    64    Κατσιγιάννης Δημοσθένης        Ε.Ο.Σ Προσοτσάνης

Διαβάστε ακόμα:  Πέθανε ο Davo Karnicar

ΕΦΗΒΟΙ
1    33    Ιωακειμίδης Ισαάκ        Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
2    34    Έλληνας Χρήστος            Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
3    74    Τζιουκαλάς Μάρκος        Ο.Σ Σιάτιστας

ΠΑΙΔΕΣ
1    23    Ανέστης Οδυσσέας         Ο.Σ.Σπάτων
2    24    Πανταζής Βάιος                Ε.Ο.Σ.Βόλου
3    25    Χασαπάς Κωνσταντίνο             Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
4    26    Κίτσιος Νικόλαος        Ε.Ο.Σ.Βόλου
5    35    Μαργέλης Δημήτρης        Ε.Ο.Σ.Βόλου

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1    28    Γιαννέλου Βάσω        1983    ΑΤ018Γ0965    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
2    30    Μίχου Ελισάβετ        1979    ΑΤ016Γ0716    Σ.Ε.Ο.Αθήνας
3    29    Ηλιοπούλου Σοφία        1990    ΑΤ018Γ0585    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
4    31    Σιδερίδου Παρασκευή        1984    ΑΤ016Γ0958    Σ.Ε.Ο.Αθήνας

ΤΑΧΥΤΗΤΑ

ΠΡΩΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ
1    Παναγιωτελίδου Σοφία    Ο.Λ.Αριδαίας
2    Μουταφίδου Δέσποινα    Ο.Λ.Αριδαίας
3    Ακριτίδου Σταυρούλα    Ε.Ο.Σ.Προσοτσανης
4    Κούτσουλα Μαρκέλα    Ο.Λ.Αριδαίας
5    Κωνσταντοπούλου Δήμητρα    Ο.Λ.Αριδαίας
6    Μελικίδου Αντζέλικα    Ο.Λ.Αριδαίας
7    Κουλουγουσίδου Μαρία    Γ.Σ.Βιοκινηση

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΑΓΟΡΙΑ
1    Κουλουγουσίδης Νεκτάριος    Γ.Σ.Βιοκίνηση
2    Πανταζής Γραμμένος Νικόλαος    Ε.Ο.Σ.Βόλου
3    Θεοχαρόπουλος Ερμής    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
4    Δενέκος Κωνσταντίνος    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
5    Ηλτσιου Φίλιππος    Ε.Ο.Σ.Προσοτσάνης
6    Βασιλειάδης Βασίλης    Ε.Ο.Σ.Προσοτσάνης

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ
1    Δρίβας Θεμιστοκλης    Ε.Ο.Σ.Βόλου
2    Ανέστης Λάμπρος    Ο.Σ.Σπάτων
3    Λαζάρου Ορέστης    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
4       Γουλιανός Δημητρης    Ε.Ο.Σ.Βόλου
5    Κατσιγιάννης Δημοσθένης    Ε.Ο.Σ.Προσοτσανης
6    Καλέμης Νάσος    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών

ΠΑΙΔΕΣ
1    Χασαπάς Κωνσταντίνος    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
2    Πανταζής Βαιος    Ε.Ο.Σ.Βόλου
3    Ανέστης Οδυσσέας     Ο.Σ.Σπάτων

ΕΦΗΒΟΙ
1    Ιωακειμίδης Ισαάκ    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
2    Έλληνας Χρήστος    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
4    Τζιουκαλιάς Μάρκος    ΟΣ Σιάτιστας
3    Μαργέλης Δημήτριος    Ε.Ο.Σ.Βόλου

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1    Γιαννέλου Βάσω    Ε.Ο.Σ.Αχαρνών
2    Μιχου Ελισαβετ    Σ.Ε.Ο.Αθήνας
3    Σιδεριδου Παρασκευή    Σ.Ε.Ο.Αθήνας

BOULDER

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1    Ηλιοπούλου Σοφία    ΕΟΣ Αχαρνών
2    Μίχου Ελισάβετ    ΣΕΟ Αθήνας
3    Γιαννέλου Βάσω    ΕΟΣ Αχαρνών
4    Σιδερίδου Παρασκευή    ΣΕΟ Αθήνας

ΑΝΔΡΕΣ
1    Κολόκας    Ιωάννης    ΕΟΣ Τρίπολης
2    Χτενάς    Αθανάσιος    ΛΟΧ Καβάλας
3    Ντουρντουρέκας    Λουκάς    ΕΟΣ Ελευσίνας
4    Ιωακειμίδης    Ισαάκ    ΕΟΣ Αχαρνών
5    Δελλής    Ελευθέριος    ΕΟΣ Ξάνθης
6    Σωτήρης    Παναγιώτης    ΕΟΣ Αχαρνών
7    Ανέστης    Οδυσσέας    ΟΣ Σπάτων
8    Γραφανάκης     Κων/νος    Γ.Σ Βιοκίνηση
9    Δασκαλόπουλος    Στυλιανός    ΕΟΣ Ξάνθης
10    Αποκατανίδης    Κων/νος    ΛΟΧ Καβάλας
11    Τσουρβάκας    Χρήστος    ΟΛ Καλαμπάκας
12    Έλληνας    Χρήστος    ΕΟΣ Αχαρνών
13    Τζιούκαλιας    Μάρκος    ΟΣ Σιάτιστας
14    Χασαπάς    Κων/νος    ΕΟΣ Αχαρνών

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
Γεννήθηκα στην Αθήνα το 1964. Μικρός χάζευα την Πάρνηθα από το πατρικό μου με τις ώρες. Ήταν για μένα ένας άγνωστος μαγικός κόσμος που άφηνε ελεύθερη τη φαντασία μου. Πεζοπορώ, ορειβατώ, σκαρφαλώνω και φωτογραφίζω στα βουνά από το 1984 και άρχισα να αρθρογραφώ σε ανάλογα περιοδικά από το 1990. Η αγάπη μου για το βουνό με ώθησε το 1998 να εκδώσω το περιοδικό ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (1998 – 2015), ενώ από το 2006 έως το 2010 πρόσθεσα και το περιοδικό ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ. Έχω γράψει και εκδώσει, πεζοπορικούς οδηγούς για την Πάρνηθα, τον Όλυμπο, τον Παρνασσό και τα Βαρδούσια.